22 důvodů, proč je fajn být single

engagement-1718244_960_720

Ve dvou se to lépe táhne.

Ano, pokud oba táhnou stejným směrem. Pokud sdílejí stejné vize a umí se potkat v místě, které je přijatelné pro oba. Není to o ústupcích pro jednoho nebo teď já, potom Ty. Pokud se vzájemně podporují a můžou se na sebe spolehnout. A pokud oba váží slova, protože to, co je vyřčeno, již nevezmeme nikdy zpět.

Chce to trpělivost, umět se omluvit, odpouštět chyby a vzájemně se ctít. Je to možné a znám osobně několik párů a rodin, kde to tak mají. Vládne tam láska. Pro závist, ponižování a lhaní tam není místo. Jsou pro mě vzorem a takovým důkazem, že to jde.

Proč je lepší být sám, než s partnerem, který vás trápí, týrá, ubližuje vám (ať už psychicky nebo fyzicky), ubližuje vašim dětem? Než s partnerem, který je alkoholik, bere drogy nebo je závislý na sexu, adrenalinu, uznání druhých nebo sociálním postavení? S partnerem, který si od vás půjčuje peníze, aby na čas uspokojil své touhy, poplácal si trochu svoje ego, byl chvíli snesitelný, než opět spadne do svých zajetých kolejí?

Je lepší být sám, než s někým, kdo vás zneužívá, vysává z vás energii, peníze nebo vás ponižuje.

SÁM totiž neznamená být OSAMĚLÝ.

Když mě opustil můj bývalý manžel (a on mě opustil mentálně již dávno před tím, než jsem ho ve vzteku, totálním vyčerpání a bezmoci vyhodila z domu, na což samo sebou čekal) připadala jsem si prázdná a osamělá. Co teď budu bez něj dělat? Jak to zvládnu? Co tomu řeknou ostatní?

Byla jsem na něm závislá. On byl můj život a já ho žila. Ne ten svůj.

Vdala ses za něj, tak si nestěžuj, říkal mi můj vnitřní hlas. Musíš to prostě vydržet.

Takže ať bylo naše soužití sebevíc příšerné, měla jsem pocit, že musím bojovat, že to musím snášet a vydržet. Absurdní, že? Kdyby mě nezačal podvádět a neprovalilo se to, asi bych za ním stále „dolejzala“, ponižovala se a škemrala, aby se vrátil. Tím, že mně byl nevěrný, to pro mě udělal definitivní. Sice jsem byla stále zoufalá, ale už jsem ho aspoň nechtěla zpět.

S postupem času to vidím úplně jinak a jsem vděčná za to, že ho teď snáší někdo jiný.

hands-437968_960_720

Být bez špatného partnera totiž znamená začít žít mnohem lepší život.

Má smysl dávat druhé šance? To záleží na okolnostech. Po 7 letech, které jsme strávili společně a následném rozchodu, dostal můj tehdy ještě přítel druhou šanci. Vzali jsme se. A po dalších 7 letech mě znovu podvedl.

Pro mě to už tenkrát mělo být asi poučení, ale já se poučit nedala.

Má smysl dávat třetí šance? To záleží na tom, zda ze sebe chcete dělat blbce.

Pokud se momentálně nacházíte ve vztahu, který je destruktivní, ale vy nevíte, jak z něho ven a říkáte si, že to nejde, protože s ním máte dům, byt, děti, auto, firmu, psa… (doplňte si sami), zkuste si představit, jak krásný by mohl být život bez něj.

Dávej druhé šance, pokud Ti to dává smysl.

Dál už ze sebe ale nedělej vola.

V čem je tedy dobré být bez (špatného) partnera?

 1. Když jdou děti spát, máte čas na sebe.
 2. Nemusíte mít výčitky, že se nevěnujete muži, zvlášť když jsou děti malé a vy jste totálně vyčerpané.
 3. Máte prostor a čas dělat to, co vás baví.
 4. Můžete se v klidu věnovat práci, která vás baví. Což navíc potřebujete, protože vás nikdo neživí.
 5. Spoléháte se sami na sebe.
 6. Nemusíte okolo nikoho chodit po špičkách, protože by mohl vybouchnout vzteky.
 7. Máte najednou i víc peněz, protože partner vám nesní vše, co nakoupíte, nepůjčuje si od vás peníze, nevrací vám auto s prázdnou nádrží, nevyžaduje od vás, abyste mu každý den vařily…
 8. Přistihnete se, že se víc usmíváte, protože máte víc energie a chuti do života.
 9. Můžete se opět vídat s kamarády, kamarádkami. Nikdo vás nenutí sedět doma.
 10. Nikdo z vás netahá půjčky na projekty typu „teď to vyjde, bude to bomba“.
 11. Nemusíte se nikomu zpovídat, kde jste byli, nikdo na vás nežárlí.
 12. Jdete spát, kdy chcete vy.
 13. Netrápíte se tím, že partner po nocích sedí u počítače a hraje hry nebo že chodí po hospodách a vrací se nad ránem totálně namol.
 14. Děti jsou najednou také jako vyměněné. Jsou veselejší, uvolněnější, zdravější.
 15. Teď už máte jasno, že si nenecháte ubližovat.
 16. Naučíte se vážit si sebe sama.
 17. Oblékáte si to, co chcete vy, do toho, v čem se cítíte dobře. Nikdo vám to nekomentuje nebo vás nenutí se převlékat.
 18. Stejně tak se líčíte a češete nebo necháváte stříhat podle sebe a ne podle někoho jiného.
 19. Začnete zase žít svůj život, ne život druhých.
 20. Zjistíte, že je vám lépe, lehčeji, že můžete zase volně dýchat. Nemusíte přemýšlet, co koupit za dárky, abyste se vyrovnali, protože partner vás zahrnoval dary (možná proto, aby odčinil svoje jednání, možná proto, aby ukázal světu, že na to má.)
 21. Zjistíte, že sám neznamená být osamělý.
 22. Doplňte si svůj důvod, který mě nenapadl, pokud jste ho nenašli výše.

heart-1288420_960_720

 

 

Martina Vokurková Chocová

Profesí jsem forenzní genetik a soudní znalec a svoji práci mám moc ráda, protože je plná nečekaných událostí a já nesnáším rutinu. Také jsem lektorka angličtiny a zároveň rebel, který učí jinak, než v klasických školách (již 20+ let), autorka online kurzu angličtiny pro děti CoolBeans a projektu myška Millie pro děti. Jsem mámou 3 úžasným dětem, které mě každodenně školí např. v trpělivosti (9 letého kluka a dvouletých neposedných dvojčat) A taky jsem žena, která se nevzdává při prvních, druhých, ani třetích nezdarech a jde životem svojí vlastní cestou. Miluji hudbu (zpěv a nadchla jsem se pro bicí), která mi pomáhá přežít těžké chvíle a přináší radost do života. A jsem nadšená spisovatelka příběhů, povídek a článků pro vlastní potěšení a inspiraci druhým. Prožila jsem mnoho šíleného, abych se naučila vážit si maličkostí každodenního života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů