Jste těhotná!

Zjistíte, že jste těhotná. Paráda! Možnosti?

 1. Jste nadšená.
 2. Nebo to je naopak šok, když jste to nečekala.
 3. Nebo jste to čekala, ale řeknou Vám, že v sobě nosíte dvojčata… Obzvlášť překvápko to je v případě, že se to dozvíte až v 11. týdnu.

Poslední varianta je můj případ.

Následující body, které jsem sepsala, berte s nadhledem. Nemusí se Vás totiž vůbec týkat. Můžete to mít úplně jinak a nebo naopak Vám některé budou připadat velmi známé 🙂 Každopádně takhle jsem to měla já a nyní to již píši s nadsázkou (momentálně se totiž cítím skvěle (což tak nebylo vždy) 🙂

Výhody těhotenství

 1. Pustí Vás sednout v tramvaji a nekoukají na Vás jako co si to dovolujete obsadit posledni volné místo. (Musíte mít ovšem přiléhavé oblečení, aby si toho vůbec někdo všiml).
 2. Máte krásnou pleť, i když už několik desetiletí bojujete s akné (v pubertě Vám říkali, že to přejde – nepřešlo).
 3. Nemáte výčitky, když jíte čokoládu a říkáte si, že to sladké prostě teď nutně potřebujete.
 4. Máte krásné vlasy, pevné, lesklé a navíc nepadají.
 5. Lidé si všímají, jak moc Vám to sluší (a Vy přitom neděláte nic jinak než obvykle).
 6. Připadáte si vyjímečná, protože se Vám to povedlo okamžitě, což v dnešní době neplodnosti je téměř zázrak. 
 7. Dovolíte si dokonce odpočívat a necítíte se při tom blbě, i když kolem Vás paní na úklid kmitá.

 

Výhody mnohočetného těhotenství

 1. Po počátečním šoku a jeho překonání (pokud tedy nejste po IVF, kde je větší pravěpodobnost toho, že budete mít dvojčata a nebo je máte v rodině, takže s tím tak trochu počítáte) se cítíte super vyjímečná. Hned dvě děti najednou každý nemá. Všichni se Vás ptají, zda to bylo přirozenou cestou a zda máte v rodině dvojčata:-) (Bylo a nemáme).
 2. Děti si budou spolu hrát, naučí se zabavit samy a nebudou vyžadovat tolik Vaši pozornost, takže budete mít i chvilku na to, abyste se najedla nebo umyla.
 3. Cítíte pohyby dětí mnohem dřív. Také cítíte, jak spolu komunikují ještě v děloze a vzájemně do sebe šťouchají. Je to úžasně krásný pocit.

Nevýhody vícečetného těhotenství – první trimest

 1. Je Vám neskutečně blbě. Zvedá se Vám žaludek, když se najíte. Zvedá se Vám žaludek, když nejíte. Dokonce i když se na jídlo jen podíváte. To, co Vám chutnalo ráno (pokud Vám tedy vůbec něco chutná), na to se nemůžete večer ani podívat.
 2. Jste ukrutně unavená. Pokud jste zvyklá tvrdě makat a jste super manažer svého volného času, případně času všech ostatních členů rodiny, je to pro Vás šok. Prospala byste totiž 20 hodin denně (kdyby to šlo).
 3. Máte tak nízký tlak, že omdlíváte jen, co někde stojíte déle než jednu minutu. Pak se jdete vyzvracet.
 4. Vzpamatováváte se z šoku, že čekáte dvojčata. Musíte předělat byt, protože Vám najednou chybí místnosti, koupit nové auto, protože do toho stávajícího se Vám 3 dětské sedačky nevejdou, koupit nový kočár, protože do toho po prvním dítěti dvě děti prostě nenarvete, chybí Vám výbavička, o které jste si myslela, že máte s přehledem ještě doma.
 5. Lítáte po doktorech jak zběsilá, protože dvojčata jsou riziko, pro Vás i pro děti, takže si Vás doktoři hlídají. Nedej bože, že jste překročila magickou hranici 35 let, to jste pak označena jako riziko kvůli pokročilému věku.
 6. Pláčete – neustále a kvůli všemu. Že to nezvládnete. Že jste unavená. Že Vás nikdo nemá rád. Dojetím, jak je to krásné. Když vidíte film, kde jsou děti a rodinná pohoda. Když Vám Vaše dítě donese namalovaný obrázek…

IMG_7632

Nevýhody vícečetného těhotenství – druhý trimest

 1. Nemůžete dýchat. Ač jste měla fyzičku celkem dobrou, teď jdete do kopce, který jste dříve vyběhla za 5 minut přibližně 5x tak dlouho. Dvojčata Vám zvyšují krevní oběh tak, že to prostě neudýcháte.
 2. Chodíte jako důchodkyně. Při jakékoli fyzické aktivitě Vám tvrdne břicho a Vy prostě rychleji jít nemůžete, nejde to.
 3. Máte příšerné křeče. Nepomáhá nic moc. Ani hořčík, ani protahování.
 4. Musíte jít shánět kočárek, oblečení, auto, protože to stávající prostě nestačí nebo nevyhovuje potřebám dvou dětí. V tom horším případě musíte přestavět byt. A kdy jindy než teď dostat depresi, když Vám konečně přestalo být zle od žaludku.

Jak myslet pozitivně aneb jak předělat nevýhody na výhody

 1. Pokud jste extrovert a jste ráda v centru dění a omdlíváte třeba v nemocnici (kde jste kvůli něčemu úplně jinému, nejllépe s prvním dítětem), jste okamžitě středem pozornosti. Běhá kolem Vás spousta milých doktorů, každý se Vás ptá, jak Vám je a dokonce si Vás tam chtějí nechat.
 2. Je Vám zle? Tak aspoň tolik nepřiberete! Můžete si říkat, že nebudete řešit problémy, které jste měla při prvním těhotenství, když jste přibrala 22 kilo.
 3. Jste unavená? Tak si konečně odpočinete. Stejně už si to říkáte dlouho, že musíte zvolnit. Takže šup šup, vše ostatní prostě počká.
 4. Nemusíte řešit problémy s vysokým tlakem. Možná se Vás ani nebude týkat riziko preeklampsie, která je nebezpečná. Tlak se Vám srovná a budete ho mít konečně normální.
 5. Musíte udělat změny v bytě? Skvělé, změn jste se vždy bála, teď prostě musíte. Přestavba bytu se pojí s tím, že konečně vyhodíte staré nepotřebné věci, na což se chystáte už dlouho a zatím jste se k tomu nedostala. 
 6. Auto? Stejně jste přemýšlela, jaké vybrat nové, až staré doslouží. Teď alespoň nemusíte vybírat z tolika možností a navíc můžete jezdit i dodávkou.
 7. Nákupy – pokud ráda nakupujete (a nebo klikáte), máte teď skvělý důvod, proč jít nakupovat!
 8. Doktoři? Ano, někdy to je vysilující, ale zase si odpočinete od práce. Stejně jste už byla přepracovaná.
 9. Pláčete: No a co? Konečně se můžou i ostatní podílet, protože vidí, že nejste super žena, která zvládne úplně všechno sama… Navíc si pročistíte slzné kanálky.
 10. Nemůžete dýchat, když jdete do kopce? I to má své výhody. Konečně zvolníte. Předtím jste pořád běhala z místa na místo. Teď Vám sice vše dlouho trvá, ale při zastávkách na vydýchání se alespoň můžete rozhlédnout kolem sebe a všimnout si krás, které jste předtím ignorovala. A zjistíte, že když některé věci nestihnete, vůbec nic se nestane.

Bude toho mnohem víc a jistě Vás napadají i jiné možnosti:-)

Hlavně zkuste myslet pozitivně. Vím, že je to někdy těžké. A někdy to nejde moc snadno.

Pusťte si hezkou hudbu, uvařte si oblíbený čaj, napusťte si vanu, zapalte si svíčky. Udělejte něco, o čem víte, že Vás naladí jinak, než když jste smutná, naštvaná, zoufalá.

Já ráda používám bývalé Sky FM internetové rádio, nyní RadioTunes. Můžete si tam vybrat mnoho stylů hudby – přes relaxační a meditační, love music, klasiku či rock, na výběr máte hned 72 různých stylů, takže věřím, že si jistě vyberete.

lights-1088141_1920

Svíčky mi také moc pomáhají, navíc umí vytvořit v místnosti kromě hezkého měkkého světla i pozitivní náboj. A horká vana, to je něco, co si nenechám vzít:-) Teď zrovna koukám, že ji okupuje muž a zalezl tam s počítačem… To bude na dlouho 😀

bath-balls-1620690_1920

Hodně sil, když Vám bude úzko a hodně radosti v těch ostatních chvílích!

PS: Třetí trimestr, porod a poporodní období dopíšu později 🙂

PPS: Jestli se Vám podaří přijít na výhody křečí, dejte mi prosím vědět. Na to jsem zatím nepřišla.

Facebook Heart Emoticon

Martina Vokurková Chocová

Profesí jsem forenzní genetik a soudní znalec a svoji práci mám moc ráda, protože je plná nečekaných událostí a já nesnáším rutinu. Také jsem lektorka angličtiny a zároveň rebel, který učí jinak, než v klasických školách (již 20+ let), autorka online kurzu angličtiny pro děti CoolBeans a projektu myška Millie pro děti. Jsem mámou 3 úžasným dětem, které mě každodenně školí např. v trpělivosti (9 letého kluka a dvouletých neposedných dvojčat) A taky jsem žena, která se nevzdává při prvních, druhých, ani třetích nezdarech a jde životem svojí vlastní cestou. Miluji hudbu (zpěv a nadchla jsem se pro bicí), která mi pomáhá přežít těžké chvíle a přináší radost do života. A jsem nadšená spisovatelka příběhů, povídek a článků pro vlastní potěšení a inspiraci druhým. Prožila jsem mnoho šíleného, abych se naučila vážit si maličkostí každodenního života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů